Grille gazowe

Wybór grilli jest jest ogromny, a wśród najlepiej sprzedających się są grille gazowe, które wyróżniają się szybkością, wydajnością i niską ceną.

Najlepsze grille gazowe na rynku. Odkryj je!

Jakie zalety mają te grille?

Właśnie, jakie zalety mają grille gazowe, które przekonają Cię do ich kupna? Po pierwsze, niezwykle łatwo i szybko jest je rozpalić. Wystarczy wcisnąć guzik, odczekać 5 minut i zacząć grillować. Dzięki temu gotowanie jest szybsze i pozostawia większe pole do improwizacji. 

Dla niektórych grillowanie kojarzy się z obłokami dymu. Nie dla wszystkich dym jest nieprzyjemny, ale dla tych, którzy za nim nie przepadają, idealnie nadadzą się grille gazowe. Nie wytwarzają one dymu ani przy rozpalaniu, ani podczas gotowania, co jest dużo zdrowsze.

Kolejną, wartą uwagi zaletą jest łatwość kontroli mocy. W innych grillach, np. tych węglowych, musisz ułożyć węgiel równomiernie na całej powierzchni, aby ciepło zostało dobrze rozprowadzone. W grillach gazowych nie ma takiej potrzeby, ponieważ naciskając odpowiednie guziki, możesz podpalić dowolną część grilla.

Ponadto, intensywność ciepła jest całkowicie regulowana, w przeciwieństwie do grilli opalanych drewnem, czy węglem, w których często dochodzi do sytuacji, kiedy płomienie wzrastają, dotykają jedzenia, mogąc przypalić jego zewnętrzną część i zostawić zbyt surowe wnętrze.

Grille gazowe są zwykle trwalsze od grilli węglowych. Ich wytrzymałość sprawia, że ich kupno, mimo większego wkładu finansowego na początku, staje się opłacalną inwestycją na długie lata. 

Kolejną mocną stroną tego sprzętu jest bezpieczeństwo. Wykorzystując gaz, grille te są dużo bardziej bezpieczne od węglowych, ponieważ niwelują możliwość wysypania się żaru, np. przez wiatr i wywołania pożaru. 

Dla niektórych, niewielka przestrzeń, którą dysponują może być problematyczna, ponieważ grille gazowe zwykle są sporych rozmiarów. Jednak obecnie, na rynku dostępne są modele mniejsze, a nawet przenośne, które można również zabrać ze sobą na wyjazdy.

Jak wybrać idealny grill gazowy?

Nie wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie grilla gazowego? Przy tak dużym wyborze na rynku, decyzja może nie być taka prosta, ale na pewno powinieneś zastanowić się nad tymi kwestiami:

  • Rozmiar: Jaki rozmiar grilla gazowego potrzebujesz? Pamiętaj, że te modele są większe od innych typów grilla, przez co będziesz potrzebować więcej miejsca. Jeśli chcesz zabierać go ze sobą na wyjazdy, poszukaj bardziej kompaktowego modelu.
  • Jak często będziesz go używać?: Lubisz często organizować spotkania rodzinne? Czy zamierzasz grillować tylko na specjalne okazje? W zależności od tego, jak często będziesz używać sprzętu, zainwestuj w podstawowy, tani model lub coś droższego i tym samym – trwalszego.
  • Z pokrywą lub bez?: Czy wiesz, że istnieją modele grilli gazowych, które sprzedawane są bez pokrywy? Lepiej jednak, by ją posiadały, ponieważ pomaga ona zachować soczystość i delikatność potraw.
  • Umiejscowienie: Chociaż znalezienie odpowiedniego miejsca na grill gazowy nie jest tak problematyczne, jak przy grillach węglowych, ważne, aby upewnić się wcześniej, że dysponuje się wystarczającą przestrzenią.

Jak prawidłowo używać grilla gazowego?

Sądzisz, że grillowania na gazie można nauczyć się w jeden dzień? Oczywiście, że nie jest to możliwe! Jeśli chcesz, by przyrządzane jedzenie wychodziło perfekcyjnie, musisz nauczyć się kilku trików:

  • Zawsze czysty ruszt: Wydaje Ci się to oczywiste? Niestety nie dla wszystkich jest. Na pewno nie wymagają tyle czyszczenia, co inne modele, jednak dym osiadający na ruszcie pozostawia nieprzyjemny posmak na jedzeniu, jeśli dobrze się go nie wyczyści. Ponadto, wyciekający tłuszcz przykleja się do rusztu, a to również może zepsuć smak niektórych dań. Na przykład, kiedy grillujesz rybę i pozostawisz po niej brudny ruszt, jej posmak może wkraść się do kolejnych potraw przygotowywanych na grillu.
  • Uwaga na ogień: Grille gazowe są bezpieczne, ale kiedy tłuszcz wydobywający się z jedzenia będzie miał styczność z iskrą albo płomieniem, może spowodować niespodziewany wybuch. Aby tego uniknąć, należy zostawić część rusztu pusty, aby w razie czego móc przełożyć tam jedzenie, kiedy płomień nagle przybierze duże rozmiary.
  • Cukier i ciepło: co trzeba wiedzieć? Niektóre produkty grilluje się w sosach, a te są bardzo bogate w cukier. Cukier natomiast pali się w temperaturze 130ºC. Kiedy gotujesz takie dania, musisz pilnować, aby nie przekroczyć tej temperatury.
  • Nigdy nie pozostawiaj grilla bez nadzoru: To niezwykle przyjemne, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, podczas gdy jedzenie na grillu “robi się samo”, ale czy to na pewno dobry pomysł, zostawić go bez nadzoru? Jeden mały błąd może zepsuć danie, doprowadzić do pożaru lub ugasić żar, a tym samym zrujnować towarzyskie spotkanie.
  • Perfekcyjny punkt wysmażenia: Grille gazowe mogą osiągać nawet do 300ºC. Nie znaczy to jednak, że wszystkie dania, które na nim przyrządzasz, wymagają takiej temperatury. Na przykład baraninę, wieprzowinę czy cielęcinę należy przygotowywać w wysokiej temperaturze, natomiast ryby, warzywa lub kurczaka gotujemy na średnim ogniu.
  • Wiesz jak zapieczętować mięso?: Jednym z największych sekretów grillowania, które ma na celu wydobycie najlepszego smak mięsa, jest pieczętowanie. Pomaga w osiągnięciu niezwykłego, jakby karmelizowanego posmaku. Trzeba maksymalnie rozgrzać ruszt, położyć na nim mięso i poczekać minutę. Po minucie, obrócić na drugą stronę, zmniejszyć ogień i gotowe.
  • Naucz się grillowania techniką pośrednią: Niektóre mięsa, np. to z kurczaka najlepiej jest grillować używając techniki pośredniej. Należy zgasić palniki, które znajdują się bezpośrednio pod mięsem i zapalić tylko te w rogach. W ten sposób, mięso nie przypiecze się za bardzo i uzyska wyjątkową konsystencję.

Jak powinno się czyścić grill gazowy?

Jeśli to Twój pierwszy grill gazowy, być może nie wiesz jak powinno się go czyścić. Ten rodzaj sprzętu wymaga dwóch typów czyszczenia: po każdym użyciu i gruntownie – raz do roku.

Aby dokładnie wyczyścić sprzęt, należy rozpalić grill i zamknąć pokrywę na 20 minut. Dzięki temu szybko spalą się resztki tłuszczu i jedzenia. Po upływie tego czasu, zgaś ogień i pozostaw grill do ostygnięcia. Następnie odłącz butlę gazową i palniki. Zacznij czyścić ruszt szczotką z mosiądzu, a później mokrą gąbką, delikatnym mydłem (o neutralnym pH) i letnią wodą. Zrób to samo z deflektorami. Nie używaj tylko silnych produktów ściernych, ponieważ mogą one uszkodzić emaliowaną powierzchnię grilla. 

A co z resztą urządzenia? Jedno lub dwa czyszczenia w ciągu roku wystarczą. Aby wyczyścić palniki, należy je najpierw ściągnąć, usuwając zabezpieczenie z tyłu i umyć je szczotką ze stalowymi ząbkami. Aby dobrze wyczyścić wnętrze, możesz użyć węża ogrodowego, wprowadzając go przez otwór. Gdy skończysz, pozostaw grill do wyschnięcia.

Pokrywa jest najłatwiejszym elementem do czyszczenia, potrzebujesz tylko gąbki, płynu do czyszczenia grilli i letniej wody. W przypadku, gdy napotkasz białe plamy lub ślady korozji, możesz użyć oleju kuchennego. Zamocz w nim ściereczkę i przetrzyj sprzęt okrężnymi ruchami.

Czyszczenie bocznych stolików zależeć będzie od materiału, z którego są wykonane. Jeśli są z drewna, możesz użyć oleju do drewna tekowego, natomiast jeśli są ze stali, lepiej użyć płynu do czyszczenia grilli.

Na koniec pozostanie podłoga. Ten typ grilli może plamić podłoże, w sposób trudny do usunięcia. Dlatego lepiej postawić go na specjalnej macie.

Gdzie postawić grill gazowy?

Dużą zaletą tego typu grilli jest łatwość znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca. Możesz bez żadnego problemu postawić go na tarasie lub w ogrodzie, ponieważ grille gazowe są dużo bardziej bezpieczne, a prawdopodobieństwo wywołania pożaru jest znikome.

Chociaż generują mało dymu, idealnie by nie były umieszczane blisko drzwi, ani okien. Również nie zaleca się stawiać ich w pobliżu miejsca, w którym będziesz jeść, ponieważ zapach gazu może przeszkadzać Twoim gościom.

Ponieważ rozmiar jest raczej wadą tego typu grilli, powinieneś poszukać sporej, wygodnej przestrzeni dla tego sprzętu. Zazwyczaj stawia się go na tarasie, ale jeśli posiadasz spory ogród, będzie on równie odpowiednim miejscem. 

Lepsze czy gorsze od innych grilli?

Ten grill posiada też kilka wad. Jedną z nich jest na przkład jego cena.

To prawda, że jest bezpieczniejszy, jednak grille węglowe są bardziej ekonomiczną opcją. Ponadto, należy obserwować, aby butla była zawsze wypełniona gazem.

Poza tym, zostaniesz pozbawiony fantastycznej przyjemności rozpalania grilla. Nie będziesz też mógł go zabrać ze sobą na wyjazd. Te grille są duże i ciężkie, a dodatkowym obciążeniem, o którym musisz pamiętać, jest butla. Chociaż istnieją mniejsze modele, nie będą tak wygodne jak inny typ grilla.

Tak czy inaczej, posiadają ogromną zaletę: łatwo znaleźć dla nich miejsce na dworze, nie martwiąc się o możliwość spowodowania pożaru przez małe niedopatrzenie.