Grille ogrodowe budowane | Betonowy grill

Chciałbyś zbudować piękny grill w ogrodzie Twojego domu? Bez wątpienia to idealne rozwiązanie na częste spotkania z przyjaciółmi. Ale czy na pewno to to, czego potrzebujesz? Warto dowiedzieć się trochę więcej o tym typie grilli.

Najlepsze grille budowane na rynku

Typy grilli budowanych

  • Grill bez okapu: Tutaj nic nie stoi nam na przeszkodzie, by obserwować grillowane potrawy i kontrolować ich stan wypieczenia, co sprawia, że często są lepsze. Mimo to, wydobywający się wprost na nas dym – może trochę przeszkadzać.
  • Grill bez okapu: Tutaj nic nie stoi nam na przeszkodzie, by obserwować grillowane potrawy i kontrolować ich stan wypieczenia, co sprawia, że często są lepsze. Mimo to, wydobywający się wprost na nas dym – może trochę przeszkadzać.

Jakie są zalety tego typu grilli?

Z pewnością przejrzałeś już sobie jakieś projekty grilli ogrodowych. Sprawdź jakie zalety tego typu grilli czekają na ich nowych, szczęśliwych posiadaczy.

  • Ich główną zaletą jest rozmiar i wygląd, które możesz dowolnie modyfikować, według swoich potrzeb i gustu.
  • Ponieważ budowane są z cegły, kamienia lub gliny, są zwykle bardziej trwałe od modeli węglowych czy gazowych.
  • Są wygodne, ponieważ nie wymagają montażu i demontażu – są zawsze gotowe do użycia.
  • Z uwagi na ich duży rozmiar, świetnie nadają się do organizacji obfitych uczt dla kilku osób.
  • Nie wymagają skomplikowanej konserwacji i łatwo je utrzymać w czystości.
  • Jako paliwa używa się węgla lub drewna. Tym samym jesteś posiadaczem grilla węglowego, tylko dużo bardziej trwałego.
  • Wybierając taki sam materiał, jak do konstrukcji domu, pięknie wpasuje się w otoczenie.

Skąd wiedzieć, że budowany grill ogrodowy to dla Ciebie dobre rozwiązanie ?

Grill to obowiązkowy sprzęt każdego miłośnika jedzenia na świeżym powietrzu. Jesteś przekonany, że ten typ grilla jest odpowiedni dla Ciebie? Zapoznaj się z wszystkimi kwestiami, które musisz mieć na uwadze przy jego kupnie.
  • Przestrzeń: To prawda, że istnieją też małe grille tego typu, ale najlepiej zdecydować się na duży model, by w pełni móc się cieszyć jego potencjałem. Jeśli masz duży ogród lub sporą działkę, nie masz się czym martwić. Jeśli natomiast nie dysponujesz dużą przestrzenią, powinieneś rozważyć inne opcje.
  • Budżet: Nie martw się – obecnie grille budowane w ogrodzie nie należą do najdroższych. Z łatwością znajdziesz modele w cenie od 200-300 zloty, jednak są one bardzo podstawowe. Dobry grill tego typu to koszt nawet  4000 zloty, przy czym to na pewno inwestycja na całe życie.
  • Użytkowanie: Decydując się na ten model, bardziej niż nad częstotliwością używania, powinieneś zastanowić się nad tym, gdzie lubisz grillować. Lubisz ucztować w domu, czy raczej wyjeżdżać za miasto z przyjaciółmi? Pamiętaj, że te grille są stałe i nie da się ich przenieść w inne miejsce.
  • Styl: Kiedy już zdecydujesz, czy Twój grill ogrodowy powinien posiadać okap, czy nie, przyjdzie moment wybrania stylu. Istnieją dwa modele: nowoczesny i vintage. Styl retro jest dokładnym odzwierciedleniem grilli z początków XX wieku, ale z wszystkimi wygodami, które oferują nowoczesne sprzęty. Styl nowoczesny natomiast charakteryzuje się bardziej rzucającą się w oczy estetyką.

¿Gdzie najlepiej zbudować grill ogrodowy?

Dużą zaletą mobilnych grilli jest fakt, że możesz zmieniać ich miejsce kiedy tylko chcesz, do skutku. W przypadku budowanych grilli ogrodowych nie możemy na to liczyć, dlatego najpierw warto dobrze się zastanowić, gdzie chcesz go umiejscowić.

Przede wszystkim, powinieneś unikać bliskości drzwi i okien. Jeśli jest to grill z okapem, który nie wytwarza dużego dymu, nie będziesz mieć problemu. Natomiast, kiedy zdecydujesz się na model bez okapu, cały dym trafi do domu, co jest dosyć nieprzyjemne.

Nie powinno się go również instalować w pobliżu miejsca, gdzie są spożywane posiłki. To prawda, że to całkiem przyjemne czuć zapach grillowanego jedzenia, ale nie dymu. Unikaj również okolicy basenów. Powierzchnia, na której stoi grill powinna być pokryta płytkami chodnikowymi, co pozwoli uniknąć pożaru, w razie gdyby iskry opadły poza sprzęt, na ziemię. 

Czy trudno jest pomalować zbudowany grill?

Być może nie spodoba Ci się kolor Twojego nowego grill, albo z upływem czasu po prostu się nim znudzisz. W takim przypadku, możesz sam go pomalować. Malowanie murowanego lub betonowego grilla jest bardzo proste i wyjaśnimy Ci jak to zrobić krok po kroku:

  1. Ogranicz strefy, które chcesz pomalować, używając taśmy do malowania.
  2. Aby zamknąć otwory pustaków, będziesz musiał je najpierw pokryć fiksatywą.
  3. Czas zacząć malowanie. Do rogów użyj grubego pędzla, a do większych powierzchni – wałka. Dzięki fiksatywie, farba łatwo się przyjmie.
  4. Odczekaj, aż farba wyschnie. Następnie pokryj grill jeszcze raz specjalną farbą do ścian zewnętrznych, najpierw pędzlem, a później wałkiem.
  5. Gdy farba wyschnie, usuń taśmę. Twój grill będzie wyglądał jak nowy!

Jak czyścić grill budowany?

Nie ma potrzeby częstego czyszczenia tego typu grilla. Właściwie wystarczy tylko coroczna konserwacja, aby móc się nim cieszyć całe życie. Aby go wyczyścić, użyj fusów z kawy, oleju i papieru gazetowego. Za pomocą szczotki usuń resztki popiołu i umieść papier z gazet. Używając fusów i gazet pocieraj ruszt, dzięki czemu pozbędziesz się tłuszczu. Resztki pozostaną na papierze.

Na koniec przetrzyj olejem każdy pręt rusztu co pozwoli uniknąć korozji. Dzięki temu zabiegowi, na który poświęcisz zaledwie pół godziny, Twój grill będzie świecił czystością i wyglądał jak nowy.

Jak zamontować grill?

Chociaż istnieją firmy, które zajmują się montowaniem grilli profesjonalnie, być możesz chcesz zrobić to sam? Wcale nie musisz być złotą rączką, by zamontować zakupiony sprzęt.
Potrzebne materiały:
  • Rękawice
  • Pistolet na silikon
  • Kielnie
  • Kubeł murarski
  • Cement
  • Piasek
  • Kit (odporny na wysokie temperatury)
Montaż grilla krok po kroku
  1. Kiedy wybierzesz już równy i suchy teren (nie może to być sypka ani miękka nawierzchnia), postaw na nim korpus grilla i przymocuj do podłoża za pomocą kitu.
  2. Następnie, należy zamontować zlew, stół roboczy i pozostałe części grilla. Kit jest najlepszy, by to umocować, ale każdy element powinieneś dołączać również z dodatkiem cementu, aby zagwarantować wytrzymałość grillowi.
  3. Czekając na wyschnięcie konstrukcji, umieść ruszt.
  4. Pozostało tylko zainstalować komin, okap, fugę i wentylatory. Niektóre modele nie posiadają okapu, ani wentylatorów. Wszystko zależy, od budżetu, jaki zdecydowałeś się przeznaczyć na swój grill ogrodowy.