Grille z żelaza

Zbliża się ładna pogoda i czas grillowania! Jak, jeśli Twój stary grill jest w opłakanym stanie i musisz kupić nowy? Żaden problem! Możesz sprawić sobie fantastyczny grill z żelaza.

Tak, tak, z żelaza. Przedstawimy Ci powody, dla których powinieneś się na niego zdecydować, zapoznamy ze sposobami jego konserwacji i wydobycia z niego całego potencjału. 

Typy grilli z żelaza

Z pewnością nie ma takiej różnorodności grilli z żelaza, jak wśród grilli budowanych np. z cegły, czy cementu, ale powoli katalogi dużych marek zwiększają swoją ofertę, dodając coraz bardziej kompaktowe i praktyczne modele.

  • Z okapem: To chyba jeden z najnowszych modeli. Ten typ grilli do złudzenia przypomina grille budowane z okapem, tylko, że wykonany jest z żeliwa. Idealnie nadaje się do przyrządzania mięs, lecz jest z nim jeden problem: nie są przenośne, muszą mieć stałe miejsce w rogu domu, przez co wymagają większej konserwacji niż inne modele.
  • Bez pokrywy: Są to najbardziej ekonomiczne modele na rynku. Grill z żelaza składa się z jednego lub dwóch rusztów, blatu roboczego i dwóch półek, gdzie możesz przechowywać akcesoria kuchenne. Zwykle mają formę prostokąta.
  • Z pokrywą: Są najlepsze do przyrządzania miejsc, warzyw i ryb. System nie różni się bardzo od tego w grillach bez pokrywy, ale możemy je również znaleźć w okrągłym kształcie. Wyposażone są termometry do mierzenia temperatury i kilka dodatkowych funkcji, które pomogą uzyskać wyjątkowy smak Twoich dań.
  • Z kółkami: Zamierzasz używać grilla tylko od czasu do czasu? Chcesz zabierać go na kemping? Jeśli tak, powinieneś zainteresować się grillami z żelaza na kółkach. Najtańsze modele mogą nie być trafionym wyborem, gdyż kółka są zazwyczaj wykonane z twardego plastiku. Ale na pewno znajdziesz też sprzęty w atrakcyjnych cenach, które dobrze funkcjonują na każdej powierzchni.
  • Stały: Ten typ grilli jest zaprojektowany do stałego montażu w jednym miejscu. Jeśl zechcemy go przestawić, będzie go trzeba za każdym razem demontować. Występuje w wersji z i bez pokrywy.
  • Przenośny: Projekt grilla przenośnego powstał z myślą o osobach, które lubią grillować w różnych miejscach. Może występować z pokrywą lub bez niej, jest idealny do użytku w ogrodzie, na balkonie, tarasie lub kempingu. Jeśli lubisz wyjeżdżać, potrzebujesz właśnie tego modelu.

Jakie zalety mają grille z żelaza?

Nie wydasz pieniędzy na grill z żelaza, jeśli ten nie będzie miał więcej zalet od innych modeli, prawda? Oto korzyści, które da Ci kupno tego sprzętu:

  • Jest dużo bardziej ekonomiczny niż grille budowane z cegły, czy ze stali nierdzewnej.
  • Żelazo jest materiałem, które najlepiej utrzymuje ciepło, dlatego jest to najlpesze rozwiązanie do przyrządzania różnego rodzaju mięs, ryb czy warzyw.
  • Grille można opalać zarówno węglem, jak i drewnem. Chociaż są modele, które przystosowane są do wyłącznie jednego paliwa.
  • Niektóre modele posiadają ruszt, którego wysokość można regulować oraz strefy, do których nie dociera tyle ciepła, co pozwala na osiągnięcie różnych stopni wysmażenia różnych produktów.
  • Nie zajmuje tyle miejsca, co grille budowane czy modele z żeliwa, co ułatwia jego przechowywanie, kiedy go nie używasz.
  • Istnieją małe, przenośne modele, które mało ważą, które możesz zabrać ze sobą wszędzie.
  • Są wytrzymałe na uderzenie i trudne warunki pogodowe, dzięki czemu nie wymagają dużego nakładu pracy przy konserwacji. Należy je jednak czyścić częściej niż inne modele.

Grill z żelaza to idealne rozwiązanie dla Ciebie? Przekonaj się!

Znasz już jego zalety, ale teraz musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy grill z żelaza to na pewno najlepszy wybór dla Ciebie? Zaraz to sprawdzimy.

  • Przestrzeń: Dużą zaletą tego typu grilli jest fakt, że nie wymagają dużej przestrzeni, chyba, że kupisz model z okapem. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę przy wyborze podłoża, jest to, aby było płaskie i jeśli to możliwe – z drewna lub kamienia. Po użyciu, chowasz go do garażu i po problemie!
  • Budżet: Na rynku znajdziesz szeroką gamę grilli z żelaza: niektóre w przystępnych cenach, ok. 200 pln oraz takie, których ceny sięgają  2000 pln. Różnorodność cenowa tych modeli jest ogromną zaletą, ponieważ każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego portfela.
  • Częstość używania: Grillujesz tylko sporadycznie? Zatem grille z żelaza są dla Ciebie perfekcyjnym rozwiązaniem. Ponieważ większość modeli da się zdemontować i są przenośne, możesz je schować, kiedy ich nie używasz i pozostawić wolną przestrzeń na inne aktywności. Jeśli natomiast często organizujesz grilla, warto zainwestować w mniejszy model, który nie zajmie dużo miejsca.
  • Lokalizacja: Wiedzieć, gdzie umiejscowić sprzęt jest kluczowe, ponieważ być może nie masz na niego odpowiedniego miejsca. Grill z żelaza powinien stanąć na prostej powierzchni, unikając jednak trawnika. Jeśli posiadasz taras z podłożem wyłożonym drewnem – nada się idealnie, podobnie jak powierzchnia kamienna.

Konserwacja grilla z żelaza

Chociaż obecnie grille z żelaza doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, nie znaczy to jednak, że wymagają one małej konserwacji co jakiś czas.

Po pierwsze, należy pamiętać o czyszczeniu grilla po każdym użyciu. Jeśli nie będziesz konsekwentny, kawałki mięsa będą przyklejać się do rusztu, a węgiel do ścianek. Późniejsze usunięcie tych resztek będzie niezwykle trudne.

Po drugie, co 5-6 użyć warto poświęcić czas na generalne czyszczenie grilla, by pozbyć się wszystkich resztek węgla, sadzy, czy jedzenia, które mogą zepsuć smak przyrządzanego jedzenia.

I po trzecie, należy konserwować sprzęt, żeby jego konstrukcja cały czas była w perfekcyjnym stanie. Będziesz do tego potrzebować specjalnych materiałów i od czasu do czasu musieć odmalować urządzenie. Ciekawi Cię, jak dobrze wyczyścić grill z żelaza? Podążaj za wskazówkami, które przedstawimy Ci tutaj!

Powiązane grille: