Nadziewane piersi kurczaka

Piersi kurczaka – świetne, chude, czyste mięso – często na grillu wychodzi jednak fatalnie: bardzo łatwo je niechcący wysuszyć, albo znów – gdy pieczemy je za krótko – może się okazać jeszcze surowe w środku.

Łatwym i pewnym sposobem jest więc nadzianie filetu czymś aromatycznym, wilgotnym i lekko kwaskowatym. Naszą wielokroć wypróbowaną kombinacją jest nadziewanie kurzego mięsa pachnącymi suszonymi pomidorami włoskimi, kozim serkiem i bazylią. Przygotowanie jest całkiem łatwe, nawet dla poczatkujących adeptów, a rezultat – przechodzi wyobrażenie nawet doświadczonych kucharzy.

Składniki:

4 porcje
  • 4 – porcje piersi kurczaka, bez skóry i kości, 200-250 g każda
  • 4 plasterki – serek kozi – 80g
  • 8 – liście świeżej bazylii
  • 4 – pomidory suszone (pomodori secchi po włosku), namoczone wcześniej w odrobinie ciepłej wody, albo wyjęte ze słoiczka z oliwą
  • 3 łyżki – oliwa z oliwek
  • 2 łyżki – sok cytryny
  • sól gruboziarnista, pieprz czarny świeżo mielony

Sposób przygotowania: Nadziewane piersi kurczaka

  • Przygotowanie – 30 minut
  • Marynowanie – 30 minut
  • Pieczenie na ruszcie – ok. 14-16 minut

Potrzebne będą też wykałaczki, najlepiej unurzone w odrobinie oliwy.

Nadziewane piersi kurczaka (2)
  1. Oczyścić mięso z nadmiaru tłuszczu i błonek, dobrze opłukać pod zimną, bieżącą wodą, osuszyć.

  2. W każdym kawałku naciąć głęboką „kieszeń”. Nadziać ją suszonym pomidorem, bazylią i plasterkiem koziego serka. Serek kozi – prosto z lodówki – najłatwiej pokroić na plastry podwójną nitką. „Kieszeń” zamknąć przy pomocy wykałaczki.

  3. Nadziane piersi ułożyć w naczyniu szklanym lub porcelanowym, przyprawić obficie pieprzem i solą, polać oliwą i sokiem z cytryny. Marynować obracając parę razy, przez ok. 30 minut, czyli akurat tyle czasu, ile trzeba, żeby przygotować grill.

  4. Nadziewane piersi piec na mocno rozgrzanym grillu (225-250 stopni). Ruszt należy przetrzeć olejem roślinnym przed położeniem na nim porcji kurczaka. Po pierwszych 2 minutach można przekręcić kawałki mięsa o 60-90 stopni tak, żeby odbiła sie na nich ładna kratka. Po 7-8 minutach na jednej stronie mięso należy przewrócić delikatnie szczypcami. Posmarować pędzelkiem umoczonym w oliwie. Łączny czas pieczenia ok. 14 minut.

  5. Piersi kurze są gotowe gdy mięso w przy dotknięciu (palcem lub szczypcami) nie jest już miękkie, lecz ładnie sprężynuje, ale nie jest jeszcze całkiem twarde.

WARIANTY

Powyższy przepis można wypróbować w innych wersjach – z innym miękkim serem o wyrazistym smaku, na przykład z fetą lub bryndzą. Wart eksperymentu jest też serek twarogowy. Jeszcze inny wariant: zamiast kurczaka nadziewać grube kotlety wieprzowe.

Suszone pomidory włoskie nie zawsze są pod ręką, warto więc sprawdzić, czy równie ciekawa nie będzie kombinacja z suszonymi śliwkami. Pamiętajmy jednak: tak jak suszone pomidory, tak i śliwki należy wcześniej namoczyć w ciepłej wodzie. Nie zapomnieć o usunięciu pestki.