Filety pstrąga w ziołach

Filet ryby z rusztu to murowany sukces nawet w wykonaniu początkującego adepta sztuki grilla. Pieczenie trwa kilka minut, nie wymaga ani zbyt długich przygotowań, ani żadnych wyszukanych składników. Warunkiem koniecznym jest natomiast absolutnie świeża ryba. Sztuczki z ostrymi przyprawami czy intensywnym dymem nie pomogą – filety pstrąga czy łososia muszą być rzeczywiście świeże.

Doskonałym dodatkiem do pieczonej ryby mogą być rozmaite jarzyny z grilla – papryka, cukinia. Specjalnie wykwintnym dodatkiem są szparagi. Generalnie jarzyny należy dobierać tak, żeby ich intensywny smak nie zdominował uroków pieczonej ryby, a z drugiej strony żeby całe danie nie było zbyt mdłe. Półmisek nie zaszkodzi ozdobić (i uatrakcyjnić zapachowo!) gałązkami kopru.

Miłym uzupełnieniem będzie lekkie wytrawne wino białe – ideałem byłoby któreś z nowozelandzkich Savignion Blanc, ale z powodzeniem można zaproponować wino reńskie z Niemiec, którego w naszych sklepach pojawia się ostatnio spory wybór.

Składniki:

4-6 porcji
  • 2-3 – filety pstrąga, najlepiej ze skórą, ok. 1 kg
  • 2 łyżki – oliwa z oliwek
  • 2 łyżeczki – zioła prowansalskie albo gotowa przyprawa do ryb
  • 1 mały pęczek – swieży koper (zamiast ziół)
  • 3 łyżki – białe wino, wytrawne
  • 3 łyżki – sok z cytryny
  • gruba sól, czarny pieprz świeżo mielony

Do podania:

  • 1 – cytryna pokrojona w plasterki lub ósemki – do podania.

Ponadto:

    • Kilka drobnych kawałków aromatycznego drewna (jabłoń, krzewy owocowe, winna latorośl), namoczonych uprzednio w zimnej wodzie.

Sposób przygotowania: Filety pstrąga w ziołach

  • Przygotowanie – 10 minut
  • Marynowanie – 1 godz.
  • Pieczenie na ruszcie – ok. 10-12 minut
  1. Na godzinę przed pieczeniem należy filety wyjąć z lodówki, umyć pod bieżącą zimną wodą, a nastepnie osuszyć – najlepiej papierowym ręcznikiem. Filety ułożyć w płaskim naczyniu i lekko pędzlować dobrego gatunku oliwą. Nacierać ziołami prowansalskimi i czarnym pieprzem, a w zastępstwie – ewntualnie którąś z gotowych przypraw do ryb. Niektórzy smakosze zamiast jakichkolwiek suszonych ziół czy przypraw okładają rybę gałązkami świeżego kopru. Dodatkowo warto skropić rybę odrobiną wytrawnego białego wina. Naczynie z filetami należy szczelnie przykryć folią i włożyć do lodówki.

  2. Grill przygotować tak, żeby piec rybę w wysokiej temperaturze (200-215°C).

  3. Dla uzyskania dodatkowego aromatu na parę minut przed pieczeniem wrzucić na rozgrzane węgle z boku grilla kilka drobnych kawałków aromatycznego drewna, namoczonych uprzednio w zimnej wodzie. Trzeba je namoczyć, choćby 15 minut, po to żeby drewno nie zapaliło się od razu, lecz raczej – rozgrzewając się – wydzielało aromatyczny dym.

  4. Kłaść kawałki ryby skórą do spodu. Jeśli grill ma przykrywę – zamyknąć ją.

  5. Po 5-6 minutach filety powinny być upieczone na tyle, że bez kłopotu uda się wsunąć łopatkę miedzy mięso ryby a skórę. Należy je podważyć i odwrócić filet tak zgrabnie, żeby oddzielona przypalona skóra znów służyła jako podkładka do pieczenia ryby z drugiej strony. W tej „akcji” pomocna może być druga łopatka

  6. Po przewróceniu filety należy posolić i skropić sokiem cytryny, ponownie zasłonić grill i piec dalsze 5 minut. Ryba jest gotowa wtedy, gdy jej mięso łatwo daje się dzielić na płatki.

  7. Łopatką przełożyć filety na półmisek, obłozyć cytryną, jarzynami, a przypaloną skórę, gdy ostygnie, wyrzucić.