Łopatka w strzępach

Nawet w samym tylko stanie Karolina Północna nie ma zgody co do tego, jak należy przyprawiać wolniutko pieczoną wieprzowinę, która robi się tak miękka, że nie trzeba jej nawet siekać – wystarczą dwa widelce, żeby rozdrobnić mięso. W zachodniej części stanu używa się sosów z dodatkiem keczupu, ale na wschodzie, gdzie stosuje się tylko ocet winny, uważają obecność pomidorów za herezję: przepis na nasz sos otrzymaliśmy od Boga, nie od Heinz’a (producent keczupu).

Pulled pork to na południu Ameryki synonim barbecue, typowe danie szykowane na rozmaite zgromadzenia: rodzinne, religijne, charytatywne, polityczne. Wychodzi tanio, wszystkim smakuje i jest bezpieczne w tym sensie, że nawet przechowywane przez kilka godzin bez lodówki nie grozi zatruciem.

Powinno smakować również naszym miłośnikom grilla, jako że my też lubimy pieczoną wieprzowinę i nigdy (?) nie brakowało nam cierpliwości, bo też jest to zajęcie na cały dzień…

Składniki:

4 porcje
  • Łopatka wieprzowa, z kością i skórą, zwykle 2.5-3 kg
  • Sól
Sos „Old-Time Eastern North Carolina Barbecue Sauce” (najprostszy przepis, prawie jak z epoki Tomasza Jeffersona):
  • jabłkowy ocet winny – 1 szklanka
  • 1/2 łyżeczki Tabasco lub Texas Pete albo spora szczypta skruszonej ostrej papryczki
  • czarny pieprz – 1 łyżeczka
  • sól – 1/2 łyżeczki, do smaku

Sposób przygotowania: Łopatka w strzępach

  • Przygotowanie potrawy – 2 razy po pół godziny
  • Pieczenie na ruszcie – od 4 do 8 godzin

Zmieszać, zostawić na kilka godzin. Sos nie wymaga przechowywania w lodówce.

Lopatka w strzepach (2)
  1. Opłukane i osuszone mięso obficie natrzeć solą (oprócz skóry) i zostawić na pół godziny lub więcej w temperaturze pokojowej, ewentualnie na noc w lodówce.

  2. Rozpalić grill do pieczenia pośredniego, a więc węgle na boku (bokach), pod przykrywą, nie za wiele węgla na początek, zaczekać aż temperatura ustabilizuje sie ok 100-105°C, położyć mięso na kratce skórą do góry.

  3. Co jakiś czas sprawdzać temperaturę pod pokrywą, w miarę potrzeby dorzucając (ostrożnie) rozpalone brykiety. I tak „trzymać” przez 5-6 godzin. Dorzucać do ognia namoczone kawałki drewna, którego zapach dobrze się kojarzy z wieprzowiną: drzew owocowych, olchy…

  4. Po 5-6 godzinach wędzenia odwrócić pieczeń skórą do dołu. Utrzymywać stabilną temperaturę przez następne 1.5-2 godziny.

  5. Gdy temperatura wewnątrz pieczeni dojdzie do ok. 85°C – pora zdjąć mięso z grilla i pozwolić mu „odpocząć” pół godziny pod przykryciem z folii aluminiowej.

  6. Usunąć skórę i pozostałą warstwę tłuszczu, wyjąć kość. Rozdrobnić mięso widelcami lub posiekać tasakiem. Wymieszać z kilkoma łyżkami sosu.

  7. Klasycznym dodatkiem do tak przyrządzonego mięsa jest sałatka z siekanej zielonej kapusty z utartą marchewką, przyprawiona octem winnym i majonezem. Podawać je w temperaturze otoczenia, na półmisku, serwując obok sos octowo-pieprzowy i sałatkę z kapusty albo jako gotowe kanapki w bułce.