Różne techniki przygotowania ognia | Grill i barbecue

Technika grill - metoda bezpośrednia - dwie strefy termiczne

Nawet na małym grillu warto rozłożyć węgle (brykiety) tak, żeby powstały dwie strefy o różnej temperaturze: jedna bardzo gorąca, a druga nieco łagodniejsza. Można to uzyskać w ten sposób, że z jednej strony paleniska będziemy mieli więcej węgla, a z drugiej – lekko porozsuwane węgle, w tylko jednej warstwie, albo w ogóle nic, jeśli palenisko jest małe. Klasyczny grill wygląda tak: mięso lub jarzyny przez krótki czas umieszczamy nad gorącym żarem („zamykanie soków”), a potem przesuwamy w strefę umiarkowaną na dalsze kilka – kilkanaście minut, żeby dokończyć pieczenie.

Technika barbecue - metoda pośrednia

Metodę pośrednią stosuje się do barbecue – powolnego pieczenia z dodatkiem aromatycznego dymu. Ta technika możliwa jest jednak tylko wówczas, gdy mamy do dyspozycji grill większych rozmiarów i koniecznie z przykrywą (choćby prowizoryczną).

Pieczone mięso umieszczone jest nad pojemnikiem z płynem (wszelkie możliwe kombinacje wody, wina, soków, piwa, itp.), węgle ułożone są po bokach, zaś całość zasłonięta przykrywą. Tym sposobem pieczenie trwa dłużej, mięso się nie przypala, wytapiający się tłuszcz spada nie na węgle, lecz do zbiornika z płynem, a opary cieczy hamują wysychanie mięsa.

Dodatek kawałków aromatycznego drewna (wcześniej namoczonych, by nie paliły się, lecz wydzielały dym) wzmacnia aromat barbecue.

Ta metoda specjalnie nadaje się do przygotowywania większych kawałków mięsa lub drobiu. Typowy przykład to słynny przepis na pieczenie całego kurczaka na puszce piwa. Dobrze wychodzą też „kurze pałki”.