Jak zrobić grilla na balkonie lub tarasie

Nie każdy ma tyle szczęścia, by móc pozwolić sobie na zakup jednorodzinnego domu z ogrodem i z dala od sąsiadów. Nie znaczy to jednak, że musi sobie odmawiać radości z grillowania. Zatem, jak przygotować grilla na balkonie lub tarasie?

Dobrze się zabezpiecz, by uniknąć problemów

Zacznij od odpowiedzi na pytanie, czy będziesz mógł urządzić grilla na balkonie lub tarasie, nie przeszkadzając sąsiadom. Generalnie, aby móc zorganizować grilla, taras powinien mieć powierzchnię minimum 15m². Ale to nie wszystko.

 Dym, który się wytworzy może przeszkadzać sąsiadowi z góry lub z dołu, albo wzbudzić czyiś niepokój związany z podejrzeniem pożaru. Należy zapoznać się z regulacjami obowiązującymi w Twoim regionie, aby upewnić się, że grillowanie nie jest zabronione. Jeśli nie ma o tym mowy w żadnych rozporządzeniach, wystarczy, że poprosisz o pozwolenie swoich sąsiadów.

Zdobądź odpowiednie pozwolenia

To prawda, że Twój balkon czy taras jest częścią Twojego domu, ale nie znaczy to, że nie potrzebujesz pozwolenia na grillowanie. Musisz sprawdzić jak reguluje tę kwestię Wspólnota Mieszkaniowa w Twoim budynku lub ewentualnie poprosić ją o pozwolenie. Inaczej, grillowanie może zostać potraktowane jako wykroczenie.

Jeśli już raz uzyskasz pozwolenie, będziesz mógł grillować na tarasie lub balkonie kiedy tylko chcesz, niezależnie od zdania sąsiadów. Oczywiście, respektując ciszę nocną i inne ewentualne regulacje.

Czy możliwe jest grillowanie, nie przeszkadzając sąsiadom?

Idea grillowania niemal zawsze kojarzy się z imprezą pod gołym niebem. Nie tak łatwo zorganizować ją w mieszkaniu. Niezależnie od tego, jak dużym balkonem czy tarasem dysponujesz, zawsze należy pamiętać o sąsiadach wokół, którym możesz przeszkadzać.

Dlatego, przy wyborze grilla, masz zawężoną ofertę produktów, których zakupu możesz dokonać. Nie powinieneś na przykład zdecydować się na grill opalany węglem lub drewnem, ponieważ produkują one dużo dymu. Pozostaje Ci zatem grill elektryczny lub gazowy. Natomiast jeśli mieszkasz na ostatnim piętrze, możesz poprosić Wspólnotę o pozwolenie na użytkowanie grilla węglowego lub opalanego drewnem, czy nawet o możliwość budowy własnego grilla, np. z cegieł.

Jednakże, nie ulega wątpliwości, że nie warto komplikować sobie życia i postawić na grill gazowy lub elektryczny. Ważne, by dokonać zakupy dobrego sprzętu, by uniknąć zbędnych zapachów i dymu, które mogą przeszkadzać lokatorom pobliskich mieszkań. Ponadto, są one dużo bezpieczniejsze od innych modeli, ponieważ ryzyko pożaru jest znikome. Istotne jest także, by posiadały pokrywę – w ten sposób dym nie dostanie się do mieszkań nad nami. 

Niezwykle ważne jest, by balkon lub taras nie był zamknięty. Nawet gdyby udało Wam się uzyskać pozwolenie na organizację grilla, przyrządzanie potraw na ruszcie bez dobrej wentylacji jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Temperatura rośnie, a dym kumuluje się na małej przestrzeni. 

Pamiętaj by zawsze postępować zgodnie z prawem i zdobyć odpowiednie pozwolenia, ponieważ bez tego może czekać Cię coś znacznie gorszego niż mandat. Najlepiej jest uzbroić się w cierpliwość, aby móc później w spokoju rozkoszować się grillowaniem na balkonie, czy tarasie. A jeśli chcesz uniknąć jakichkolwiek komplikacji, powinieneś kupić model przeznaczony specjalnie do grillowania na balkonach. 

Takie modele można przymocować do balustrady Twojego balkonu. Są małe, ale z wystarczającą powierzchnią, by przygotowań dania dla kilku osób. Ponadto, istnieją modele z różnego rodzaju źródłami ciepła. To najtańsza opcja, dzięki, której unikniesz wielu problemów.

Inne przepisy: